Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи вируса

...
  Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи вируса
Коментари Харесай

БАБХ потвърди заболяването „син език“ при сърни в област Сливен

 
Българската организация по сигурност на храните ( БАБХ ) откри вируса на заболяването „ наследник език “ при две сърни в землищата на общ. Котел и общ. Сливен, обл. Сливен. Заразените сърни са установени при надзора над дивата популация в региона, като здравословното им положение очевидно е било влошено, заради което са взети проби за проучване.

Наличието на болестта в двете животни е доказано в Националната референтна лаборатория за Син език на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) към БАБХ.

С цел предотвратяване на домашните преживни животни, които могат да се заразят със „ наследник език “, БАБХ годишно извършва стратегия за надзор и контрол на заболяването посредством имунизация от 2014 година насам. През 2020 година имунизацията също се извършва, а болестта не е установено при домашни преживни животни.

Последната епизоотия на болестта у нас беше през 2014 година През 2020 година,  то е необятно публикувано в Гърция и Северна Македония.

БАБХ , взаимно с Изпълнителна организация по горите (ИАГ), ускоряват надзора при диви преживни животни за разкриване на циркулация на вируса на „ наследник език “ измежду популацията.

Агенцията по храните припомня, че „ наследник език “ е вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни (говеда, овце, кози, биволи, сърни , елени и муфлони). Предава се единствено посредством кръвосмучещи инсекти, които преди този момент са хапали друго инфектирано преживно животно. Не може да се реализира заразяване с храна, вода и по въздух.

Месото, млякото, труповете на умрелите животни и транспортните средства не са фактор за разпространяването на заболяването. Тя не е рискова за индивида, само че предизвиква съществени стопански загуби, вследствие отслабването и намаляването на продуктивността на неимунните преживни животни.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР